• 0(312) 418 0 888
  • info@aryaisitme.com.tr
  • WhatsApp Hattı: 0(532) 131 56 74

Randevu Alın0(532) 131 56 74

Mail Adresiinfo@aryaisitme.com.tr

AdresKocatepe Mah. Mithatpaşa Cad. No:70/1 Kızılay / Ankara

FM Sistemi

FM Sistemi

FM sistemi, kişilerin gürültülü ortamlarda yada sınıf,toplantı salonu gibi alanlar daha kolay ve rahat işitmesine yardımcı olan kablosuz sistemlerdir. Frekans Modülasyon yani FM, radyo dalgalarını kullanarak sesi kaynağından alıcıya aktarmaya yarar.

FM Sistemi Nedir ?

Kablosuz olarak gürültülü ortamlarda direk olarak sesi kaynağından alıcıya aktarılmasına verilen addır. FM Sisteminde bir ya da birden fazla verici kaynak olabilir. Mikrofon yardımıyla sesler, Alıcıya yani dinleyicinin kulak cihazına aktarılır. Ve kusursuz olarak ortam yaratılmaktadır.

Frekans Modülasyon Sistemi - Arya İşitme

İsteyen herkesin FM sistemi, tedarik ederek kullanabilme imkanı vardır. Özellikle gürültülü ortamlarda duymayı zorluğu yaşayan kişilere yani okul ve toplantı salonlarında kullanılması için uygundur. Örneğin çocuğunuz sınıfta öğretmenini duymakta zorlanıyorsa bu durumda devreye fm sistemleri en iyi çözümdür. Çünkü sistem yer alan mikrofon ve dinleme cihazı sayesinde sesler direkt olarak kulağa aktarılır. Mikrofon sesin kaynağı yani öğretmene yakın yerde bulunur. Alıcı ise doğal olarak dinleyicide yani öğrencide bulunur. Kablosuz sistemleri o kadar gelişti ki duvarların arkasından bile iletişim kurulabilmektedir. 30 metreye kadar alıcı ile verici arasında sorunsuz bağlantı kurulmaktadır.

FM Sistem Nasıl Çalışır ?

Klasik bir FM Sistemi iki parçadan oluşmaktadır. Bunlar alıcı ve vericidir. Verici sistem sesi kaynağından direk olarak alır ve alıcıya iletir. Verici bazen insan bazende TV, hoparlör yada radyoda olabilmektedir. Genellikle sistemlerde frekans ayarları manuel olarak ayarlanmaktadır. Fakat gelişmiş sistemlerinde ekran bulunmakta ve istediğiniz frekansı kendiniz ayarlarsınız.

FM Alıcı Sistemi

Alıcı sisteminde genellikle doğrudan, işitme cihazları ya da koklear implant ile çalışır ve sorunsuz dinleme sağlar. Bir kaç çeşit alıcı sistemi vardır:

Neckloop - FM Alıcı Sistemi - Boyuna Asılan

Neckloop

Boyuna asılarak kullanılan alıcı modelidir. Neckloop sesi alarak manyetik alana dönüştürür. Dönüştürdüğü bu manyetik alanı işitme cihazı veya koklear implant’ın yapısında bulunan işlemciler bu manyetik alanı otomatik olarak alır ve sese dönüştürür.

 

Direkt Alıcı - FM Sistemi
Doğrudan Girişli Alıcı

Eğer işitme cihazınız ya da koklear implant’ın üzerinden direkt olarak FM alıcı giriş var ise bağlanmasını sağlar. Bu alıcı bir kablosuz mouse alıcısından daha küçüktür.

 

Alıcı Kulak Kancaları - FM SistemKulak Kancaları

Kulak kancaları modeli pek fazla tercih edilmese de neckloop’un yerini alabilmektedir. İşlevi diğer alıcı cihazları ile aynıdır. Hatta kulaklıkla kullanılabilmektedir.

FM Verici Sistemi

Teknoloji geliştikçe verici sistemleri gelişmektedir. Alıcıya bazen verici yardımıyla bazen de bluetooth yardımıyla bağlanmak mümkün olmaktadır. Bu sayede ses girişi seçimi ve frekans değiştirme gibi özellikleri çıkmaktadır.

Bluetooth Özellikli FM Verici

Bu özelliği sayesinde FM verici sesi kaynağından alır. FM vericisine aktarır oradan da alıcıya iletilmektedir.

Çok Yönlü Konuşma

Vericilerde bulunan bu özelliği sayesinde, vericinin sadece olduğu yön değil 360 derece etrafındaki tüm sesleri iletir.

Neckloop Fm Sistem - Arya İşitme

Direkt Bağlantı

TV, Radyo, Hoparlör, Bilgisayar gibi cihazlarda bulunan 3,5mm soket ses girişi sayesinde mikrofon direk olarak bağlanır.

Frekans Seçimi

Frekans seçimi çok önemli bulunduğunuz ortamda başka bir verici sizinle aynı frekansa sahip olabilir bu yüzden karışma olur.

FM Sistem Fiyatları 

Maliyetleri istediğiniz sistem özelliğine ve modeline göre değişmektedir. Kesin ve net bilgiyi ekibimizden telefon yardımıyla alabilirsiniz.

Phonak Roger FM Sistemi - En İyi İşitme Cihazı
Phonak Roger FM Sistemi

FM Sistemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

FM sistemleri Pilli Mi?

Evet, FM sistemleri içerisinde şarj edilebilen piller bulunmaktadır.

FM Sistemleri Alıcı ve Verici Ağırlığı Ne Kadar?

Alıcı ortalama 65g ±4g ağırlığındadır. Verici ortalama 68g ±4g ağırlığındadır. Değişmeler olabilir.

Birden Fazla Verici Olur Mu?

Evet,Vericiler bir ya da birden fazla ses kaynağı olabilir.

FM Sistemi Nerelerde Kullanılır - Arya İşitme

FM Sistemler Ne Kadar Mesafede Çalışır ?

Fm Sistemleri sınıf ve toplantı salonu gibi alanlarda kusursuz çalışmaktadır. 20m – 50m arasında ses aktarımı gerçekleştirilebilir. Cihazın marka,model ve özelliğine göre değişir.

FM Sistemleri Nereden Alabilirim?

FM Sistemlerini, firmamızdan tedarik edebilirsiniz.

Kullanımı Nasıl?

FM sistemi kullanımı oldukça kolay ve basittir.

FM Sistemi Koklear implantla Uyumlu Mu?

Frekans Modülasyon Sistemi, koklear implantlar ile uyumlu olarak çalışmaktadır. Koklear implantı yapan yer ile görüşerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Widex Scola FM Sistemi - Arya İşitme
Widex Scola FM Sistemi

Widex FM Sistemi ?

Widex’in FM Sistemi Scola modelidir. Scola çocuklarımız için üretilmiş ve okul ortamında kullanılmak için uygundur.  Widex Scola FM Sistemi hakkında daha detaylı bilgiye Widex‘in resmi sitesinden ya da bizlerden öğrenebilirsiniz.

Phonak FM Sistemi ?

Phonak’ın ise FM Sistem olarak ürettiği modeline Roger Focus adı verilmektedir. Roger modeli odaklanma sorunu yaşayan kişiler için geliştirilmiş bir cihazdır. Kusursuz dinleme deneyimi sunar. Roger hakkında daha detaylı bilgilere Phonak‘ın resmi internet sitesinden ya da bizlerden öğrenebilirsiniz.

İşitme kaybınız varsa ya da olduğunu düşünüyorsanız, toplu ortamlarda duymada sorun yaşıyorsanız o zaman uzman odyolog ekibimizle iletişime geçiniz. FM sistemlerinin sizler için yararlı olup olmadığı hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Arayın