• 0(312) 418 0 888
  • info@aryaisitme.com.tr
  • WhatsApp Hattı: 0(532) 131 56 74

Randevu Alın0(532) 131 56 74

Mail Adresiinfo@aryaisitme.com.tr

AdresKocatepe Mah. Mithatpaşa Cad. No:70/1 Kızılay / Ankara

By: admin

İşitme Kaybı Ölçümü

İşitme Testi Nedir?

Eğer işitme kaybı yaşadığınızı düşünüyorsanız, çevrenizdeki olup biten sesleri algılamakta eğer güçlük çekiyorsanız, sesli veya gürültülü bir ortamda size anlatılanları anlamakta ve duymakta zorlanıyorsanız hiç zaman kaybetmeden işitme testi yaptırmanız gerekir.

Nerede Yaptırılır ?

Arya İşitme Olarak İşitme Testleri, merkezimizde ve alanında uzman olan odyometrist ekibimiz tarafından yapılmaktadır. Fakat odyomestristlerimiz önce bir KBB hekimine görünmenizi tavsiye ederiz. Daha sonrasında bizlere başvurmanız daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

arya-isitme-kaybi-testi-ankara-online

Kaç Çeşit İşitme Testi Vardır ?

Odyometri testi yani işitme testlerinin 4 farklı çeşiti bulunmaktadır. Saf ses , Konuşma , Timpanometri ve Akustik Refleks testleridir.

Saf Ses Odyometrisi

Saf Ses Odyometrisi işitme testleri arasında en çok yaygın olarak kullanılan test çeşitidir. Testin amacı, her iki kulağın en düşük ses eşik değeri bulmaktır.

Konuşma Odyometrisi

Konuşma Odyometrisi, insan sesinin duyulması ve değerlendirilmesi için yapılmaktadır. Bu testte işitme kaybı yaşayan kişinin karşısına geçerek kelimeler söylenerek tekrardan kelimeleri anlayıp söylenmesi beklenir.

Timpanometri

Timpanometri testinde amaç orta kulak ve kulak zarı hareketliliğinin ölçülmesi sağlanır. Bu testte kulağa dışarıdan basınç uygulanarak orta kulak basıncı ölçülmektedir.

Akustik Refleks

Stapes kası orta kulakta bulunur ve akustik refleks’in amacı ise kulağa uygulan basınç sonrasında ses sonrasında strapes kasının hareketleri ölçülür.

arya-isitme-kaybi-testi-ankara-online-hafif

İşitme Kaybı Dereceleri Neleri ?

Normal İşitme Kaybı :

20 DB kadar düşük sesleri duyabiliyorsanız eğer normal işitme kaybı rahatsızlığınız olabilir.

Hafif İşitme Kaybı :

25 – 39 DB arası sesleri duyabiliyorsanız ve gürültü yerlerde sesleri biraz takip etmede zorlanıyorsanız o zaman hafif derecede işitme kaybı rahatsızlığınız olabilir.

Orta Dereceli İşitme Kaybı :

40 – 69 DB arası sesleri duyabiliyorsanız ve işitme cihazı olmadan sesleri anlayamayabilirsiniz.

İleri Düzeyde İşitme Kaybı :

70 – 89 DB arası sesleri duyabiliyorsanız o zaman güçlü bir işitme cihazı kullanmanız gereklidir.

Ağır İşitme Kaybı :

90 DB üstü sesleri duyabiliyorsunuz demektir. Bu rahatsızlıkta dudak okuma ya da işaret dili ile anlaşmayı tercih edersiniz.

İşitme Kaybı testleri kesin sonucunu dediğimiz gibi uzman odyolog ekibimiz karar vermektedir. Ama sizde isterseniz evde ya da sessiz bir ortamda online olarak işitme testi yapabilirsiniz.

Online Olarak 3 Dakikalık İşitme Testi

Call Now ButtonHemen Arayın