• 0(312) 418 0 888
  • info@aryaisitme.com.tr
  • WhatsApp Hattı: 0(532) 131 56 74

Randevu Alın0(532) 131 56 74

Mail Adresiinfo@aryaisitme.com.tr

AdresKocatepe Mah. Mithatpaşa Cad. No:70/1 Kızılay / Ankara

By: admin

Çocuklarda İşitme Kaybı

Çocuklarda İşitme Kaybı

Çocuklarda işitme kaybı genellikle konuşma ve dilde gecikmelere yol açabilir. Çocuklarda işitme kaybı nedenleri, belirtiler ve tedaviler hakkında daha fazla bilgi edinmek için sizleri ofisimize bekliyoruz.

İşitme yeteneği, çocuklar için oldukça önemlidir onlar büyüdükçe konuşma ve dil becerilerini geliştirmeleri gerekmektedir.

Eskiden, çocuklarda işitme kaybı erken yaşta bilinemiyordu, çocuk ancak iki yaşına geldiğinde fark edilebiliyordu. Bununla birlikte, artık günümüzde yenidoğanlarda bile işitme kaybı açısından test edilebilir ve tedavi edilebilir. Hastahanelerde onlara doğum sonrası işitme testi yapılmaktadır. Söz konusu işitme olduğunda, müdahalenin mümkün olduğunca erken gerçekleşmesi artık herkes biliyor.

Araştırmalar, bir bebek altı aylık olmadan önce işitme kaybı tedavisine başlanması, daha sonra tedavi etmekten çok daha iyi sonuçlara varıldığını göstermiştir. Sonuç olarak, yeni doğan işitme taraması Ülkemizde hastanelerde evrensel hale gelmiştir ve işitme kaybı olan çocuklar daha genç yaşlarda fark edilmekte ve tedavi edilmektedir.

arya-isitme-cocuklarda-isitme-kaybi

Çocuklarda İşitme Kaybı Ne Kadar Yaygındır?

Verilere göre ortalama 1000 yenidoğan çocukta yaklaşık 1.7 bebeğin işitme kaybı olduğu bulunmuştur. CDC tarafından yapılan ve yayınlayan ebeveyn anketlerine göre, büyük çocuklar arasında, 3 ila 17 yaş arasındaki her 1000 çocuktan yaklaşık 5’inde işitme kaybı vardır .

İşitme Kaybının Nedenleri

Doğuştan veya doğumdan sonra ortaya çıkar olsun, çocuklarda işitme kaybının birkaç olası nedeni vardır. Ailelerin, bakıcıların, doktorların, öğretmenlerin ve diğerlerinin çocuklarda işitme kaybının işaretlerini bilmesi ve bunlara hitap etmesi önemlidir, çünkü tedavi edilmeyen işitme kaybı çocuklar için önemli gelişimlerine olumsuz etkilere neden olabilir.

Bazı bebekler doğuştan işitme kaybı ile doğabilir. Ya da sonradan birçok farklı etken nedeni ile işitme kaybına neden olabilir, ancak nedeni kesin olarak belirlemek her zaman mümkün değildir.

Başlıca Çocuklarda İşitme Kaybı Nedenleri:

Otitis Hastalığı :

Bu orta kulak enfeksiyonu küçük çocuklarda sıklıkla görülür, çünkü orta kulağı buruna bağlayan östaki tüpleri olarak adlandırılan tüpler tam olarak oluşmamıştır.

Doğumda Oluşan Sorunlar :

Bazı çocuklar işitme sorunları ile doğarlar. Çoğu zaman ise genetiktir.

Hastalık veya Yaralanma :

Küçük çocuklarda görülen menenjit, ensefalit, kızamık, su çiçeği ve grip gibi şiddetli bazı hastalıklardan sonra işitmelerini kaybedebilirler. Kafa yaralanmaları, çok yüksek sesler ve bazı ilaçlar da işitme kaybına neden olabilir.

Belirtiler

Çocuğunuza doğumda işitme kaybı teşhisi konmadıkça, muhtemelen onların sesleri almakta güçlük çekip çekmediğini fark eden ilk kişi siz olacaksınız.

Bir sorunun başlıca en erken belirtileri ise:
Çocuklarınz yüksek seslere tepki vermezler.
Çocuklarınız sesinize yanıt vermezler.

Call Now ButtonHemen Arayın